تخمه اوتانا

تخمه ها

تخمه آفتابگردان

تخمه های آفتابگردان شمشیری و کله قوچی خوی، یکی از محبوب ترین تخمه های مورد استفاده در کشور است که اوتانا سالهاست بهترین رقم های این تخمه ها را تولید و بسته بندی می کند. در کنار تخمه های آفتابگردان ایرانی، چند سالی است تخمه های شمشیری دورسفید غیر ایرانی نیز محبوبیت ویژه ای در بین مصرف کنندگان ایرانی پیدا کرده است. اوتانا این تخمه های دورسفید غیرایرانی را در سه طعم نمکین ( با نام #سالتینا )، لیمویی ( با نام #لیمونا ) و لیمو-فلفلی (با نام #لیموناهات ) به بازار عرضه می کند.

تخمه اوتانا

روش فرآوری خاص ابداع شده توسط اوتانا به همراه بهره گیری از بهترین طعم دهنده های اروپایی، باعث به وجود آمدن طعمی منحصر به فرد برای دو کالای لیمونا و لیموناهات شده است.

تخمه کدو

انواع تجاری تخمه کدو آجیلی شامل تخمه کدو گوشتی، تخمه کدو مرمری، تخمه کدو ریز مشهدی می شوند که تخمه کدو تنبل یا همان تخمه کدو گوشتی مغذی ترین نوع تخمه کدو می باشد. این محصول اصالتا بومی منطقه آمریکای شمالی است و طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد.

از جمله خواص تخمه کدو گوشتی می توان به محافظت از استخوان ها و سیستم ایمنی بدن به علت غنی بودن از روی و منیزیم، خاصیت ضد افسردگی و کاهش مشکلات ناشی ار بزرگ شدن پروستات اشاره کرد.  در این گروه از محصولات، تخمه کدو نیز به مانند گروه محصولات پسته، به صورت برشته بی نمک تولید و عرضه می شود.

تخمه ژاپنی ( جاپنی)

تخمه‌ ژاپنی یا جاپنی، تخم نوعی هندوانه است که قابل خوردن نیست و تخم های زیادی دارد و به “هندوانه آجیلی” مشهور است. در رابطه با منشاء این محصول اختلاف نظر وجود دارد.

یک نظریه نشان دهنده این است که منشا پیدایش تخمه جاپنی شهر جابان، جابُن یا جابون ( در نزدیکی دماوند امروزی) است. “جابان” نام محلی است که در آنجا شاه اسماعیل با فرخ یسار جنگ کرده است. در روایتی دیگر منشاء آن را یکی از آبادی‌های قدیم سبزوار، «ژوپان» یا همان گویان و جویان که جوین فعلی می‌باشد، ذکر کرده اند. تخمه جابنی (یا همان تخمه ژاپنی معروف) غنی از اسیدهای چرب غیر اشباعی است که سبب سم زدایی، الاستیسیته و تازگی پوست شده و برای سلامت قلب و عروق هم بسیار مفید است. این تخمه همین طور یکی از منابع خوب آمینو اسید (واحد های سازنده پروتئین) تریپتوفان می باشد. تریپتوفان به ایجاد خواب راحت کمک کرده، به عنوان یک مادۀ غیر دارویی در درمان افسردگی نقش دارد و سردردهای عصبی ( میگرن ) را کاهش می دهد.

تخمه هندوانه ( محبوبی)

تخمه هندوانه محبوبی که از نوعی هندوانه با پوست سبز تیره و شکلی کاملاً گرد، به نام هندوانه محبوبی گرفته میشود، به دلیل سرشار بودن از منیزیم و اثرات متعددی که این ریزمغذی بر تنظیم متابولیسم کربوهیدرات‌ها و قندها دارد، منجر به کنترل قند خون در دیابتی‌ها می‌شود.

تخمه هندوانه به دلیل سرشار بودن از تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3)، پانتوتنیک اسید (B5)، پیریدوکسین (B6) و فولات جایگزین طبیعی مناسبی برای قرص ویتامین B کمپلکس می‌باشد. همچنین به دلیل دارا بودن اسیدآمینه آرژنین، برای تنظیم فشارخون و پیشگیری از بیماری‌های قلبی بسیار مناسب می‌باشد؛ زیرا آرژنین از باریک شدن رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند.

در ادامه تخمه ها ی اوتانا در وزن ها و بسته بندی های متفاوت خود آورده شده اند.