حبوبات اوتانا

حبوبات

حبوبات اوتانا

حبوبات در آشپزی ایرانی نقش مهمی داشته و ماده تشکیل دهنده اصلی برخی از سنتی ترین و پر طرفدارترین غذاهای ایرانی است. خوش پخت بودن حبوبات شاید مهمترین فاکتوری است که از نظر مصرف کنندگان در هنگام انتخاب برند به آن توجه می شود و به همین دلیل، تمامی حبوبات اوتانا از بهترین محل های کشت این محصولات انتخاب می شوند. نخود اوتانا ازکرمانشاه، لوبیا چیتی و لوبیا سفید اوتانا از خمین، لوبیا قرمز اوتانا از استان لرستان، لپه اوتانا از آذرشهر و عدس اوتانا از نوع عدس کانادایی، همگی از مرغوب ترین و خوش پخت ترین نمونه های ممکن انتخاب، سورت، دستچین و بسته بندی می شود.

جهت از بین رفتن ترکیبات نفخ زای حبوبات، بهتر است پیش از پخت یک شب کامل در آب خیسانده شوند (توجه داشته باشید که عدس و لپه نیازی به خیس کردن ندارند). یک راه سریع‌تر این است که حبوبات را در آب به مدت دو دقیقه بجوشانید و سپس بگذارید با شعله خاموش به مدت یک ساعت در همان آب خیس بخورد. همچنین توجه داشته باشید هنگام پخت به حبوبات نمک اضافه نکنید، زیرا این کار باعث می‌شود حبوبات سفت شده و زمان پخت آن طولانی‌تر شود.

حبوبات بسیار کم چرب هستند و منبع پروتئین گیاهی و گلوسیدها محسوب می‌شوند. از این گذشته این مواد غذایی مفید دارای مواد معدنی و ویتامین‌های مختلفی از جمله کلسیم، پتاسیم، آهن و ویتامین‌های گروه B می‌باشند. حبوبات منبع خوب فولات محسوب می‌شود که در مادران باردار باعث رشد بدون نقص جنین می‌شود. شاخص گلیسمی این مواد غذایی پایین بوده و برای افراد دیابتی مفید است. از این گذشته حبوبات دوستدار سلامت قلب شماست، زیرا میزان کلسترول مضر (LDL) و همچنین میزان تری‌گلیسیرید را کاهش می‌دهد. محققان معتقدند افرادی که می‌خواهند جذب چربی‌های اشباع شده را کاهش دهند، می‌توانند حبوباتی مثل لوبیا، عدس را جایگزین گوشت قرمز کنند.

در ادامه حبوبات اوتانا در وزن ها و بسته بندی های متفاوت خود آورده شده اند.