پسته

پيدايش‌ پسته‌ در ايران‌ به زمان هخامنشيان یعنی به حدود ‌4000 تا 5000 سال‌ پيش‌ برمي‌گردد. بنا بر برخی منابع در دسترس، قدیمی‌ترین اثری که از پسته در جهان به دست آمده، قطعه چوب نیم‌سوخته ای است مربوط به عصر حجر که در اطراف شهرستان فسا پیدا شده و هم اکنون در موزه پارس نگهداری می‌شود.

پسته از ایران به سایر نقاط جهان گسترش یافته است و در همه جای دنیا نیز با گویش های متفاوت، به همین نام خوانده می شود. ایران، امریکا و ترکیه به ترتیب بزرگترین تولید کنندگان پسته جهان محسوب می شود.

از نگاه تغذیه ای، پسته سرشار از ویتامین های B6، B1 و E، مواد معدنی آهن، پتاسیم، منیزیوم، فسفر و پروتئین و فیبر محلول می باشد. چربی پسته عمدتاً از نوع غیر اشباع و بدون کلسترول است. در بين آجيل ها، پسته داراي بيشترين آنتي اکسيدان(ترکیبات ضد سرطان) نیز مي باشد.

پسته اوتانا

پسته اوتانا دستچینی از بهترین پسته های باغات استان کرمان است. عدم استفاده از افزودنی های رنگدانه دار، استفاده متعادل از نمک در کنار فرآوری خاص و منحصر به فرد این پسته ها باعث شده عطر و طعم طبیعی پسته حفظ شود.

همچنین گروه دیگری از محصولات پسته اوتانا با نام پسته برشته بی نمک نیز وجود دارد که با نمکی بسیار کمتر از حالت متداول فرآوری می شود. این گروه از محصولات ابتدا برای افرادی که به دلایل پزشکی مانند فشار خون بالا امکان استفاده از محصولات نمکین را ندارند، تولید و عرضه شد، اما به دلیل طعم متمایز و کمتر دیده شده آن، در حال حاضر علاوه بر افراد مذکور، طرفداران خاص خود را نیز دارد.

در ادامه پسته های اوتانا در وزن ها و بسته بندی های متفاوت خود آورده شده اند.