,

7 مزیت سلامتی لوبیا قرمز که مصرف آن برای شما در پی خواهد داشت

لوبیا قرمز یک از انواع مرسوم لوبیا می باشد که به جهت شباهت ظاهری آن را در شکل و رنگ به کلیه، به نام لوبیای کلیوی به انگلیسی kidney bean نامگذاری شده است. لوبیا قرمز از نظر طب قدیم ایران گرم و تر و لوبیای سفید معتدل است.

 

یک منبع فوق العاده از پروتئین

یک فنجان لوبیا قرمز حاوی 16 گرم پروتئین است که یک منبع عالی برای گیاهخوارن و حاوی تمام اسید آمینه های ضروری برای ساخت ماهیچه ها و عضلات است.

بهبود دستگاه گوارش

مصرف روزانه فیبر برای مردان و زنان به ترتیب 38 و 25 گرم توصیه می شود و همچنین به جلوگیری از یبوست کمک کرده و حرکت روده را راحت تر کنترل می کند.

حفظ فشار خون

لوبیا قرمز حاوی محتوای بسیار بالایی از پتاسیم و محتوای کم سدیم است به گونه ای که یک فنجان آن حاوی 742 میلی گرم پتاسیم در مقایسه با 7.1 میلی گرم سدیم است. فولیک اسید موجود در آن به کاهش فشار خون و آرام شدن عروق خونی کمک می کند در حالی که جریان خون مناسب را حفظ می کند.

مفید برای زنان باردار و نوزادان

لوبیا قرمز یک منبع عالی از ویتامین B مانند فولیک اسید است. یک فنجان آن حاوی 33 درصد مقدار توصیه شده ی روزانه فولیک اسید است. فولیک اسید به تشکیل مجرای عصبی و تشکیل گلبول قرمز در نوزادان پیش از زایمان کمک می کند. کمبود فولیک اسید در زنان باردار منجر به تولد نوزادان کم وزن می شود و همچنین ممکن است موجب نقایص مجرای عصبی در نوزادان شود.

کمک به سم زدایی

سولفات ها ترکیبات اسیدی هستند که در میوه های خشک و برخی سبزیجات یافت می شوند که می توانند باعث ایجاد عوارض جانبی مانند سر درد و اختلال شوند. مطالعات نشان داده اند که مولیبدن (molybdenum) در لوبیا قرمز بسیار زیاد است که یک ماده معدنی نادر است و در اغلب غذا ها یافت نمی شود، این مواد معدنی اثرات جانبی را خنثی می کنند.

بهبود سیستم عصبی

مولیبدن به تولید انرژی سلولی و توسعه سیستم عصبی کمک می کند و همچنین اسید آمینه ضروری، ویتامین و مواد معدنی را فراهم می کند. برخی از ویتامین ها از جمله فولیک اسید نقش مهمی در تنظیم آمینو اسیدهای خاص دارند که سیستم عصبی به آن نیاز دارد. مطالعات نشان داده است، مقدار کمی از فولیک اسید غذا می تواند سطوح هموسیستئین (homocysteine) را افزایش دهد که می تواند یک پیش آگهی خطرناک برای بیماری های نورون مغزی مانند آلزایمر و بیماری پارکینسون باشد.

خونساز

مس و آهن برای تشکیل سلول های جدید خون ضروری است. یک فنجان لوبیای قرمز حاوی 26% و 29% از ارزش روزانه توصیه شده آهن و مس است. کمبود آهن ممکن است منجر به کم خونی شود.
www.dovemed.com :منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *