هالووین چیست؟ از کجا آمده؟

هالووین

منشأ هالووین به جشن باستانی سلتیک که سمهین (Samhian) نام داشت، برمی‌گردد. سلتیکی ها، کسانی بودند که حدود دو هزار سال پیش در منطقه‌ای که امروزه ایرلند، انگلستان و فرانسه شمالی نام دارد، زندگی می‌کردند و سال جدید خود را در تاریخ یک نوامبر جشن می‌گرفتند. از این روز به‌عنوان روز پایانی تابستان و برداشت محصول و روز آغاز تاریکی، سرما و زمستان یاد می‌شده است که این دوران معمولاً با مرگ افراد همراه بوده است.

سلتیکی ها باور داشتند که در شب قبل از سال جدید، مرز بین دنیای زندگان و دنیای مردگان از بین می‌رود. در شب 31 اکتبر آن‌ها سمهین (Samhain) را جشن می‌گرفتند. آن‌ها معتقد بودند که در این زمان ارواح به دنیا برمی‌گردند.

جدا از این‌که آن‌ها حضور ارواح را باعث مشکلات فراوانی می‌دانستند ولی باور داشتند حضور ارواح باعث می‌شود که راهبان سلت (Druid) و سلتیکی ها آینده را راحت‌تر پیش‌بینی کنند! برای کسانی که به این سبک از زندگی وابسته شده بودند این پیشگویی‌ها بسیار مهم و باعث آرامش فکری آن‌ها می‌شد.

برای بزرگداشت این رویداد مردم دور یک آتش بزرگ و مقدس که راهبان سلت (Druids) آن را آماده کرده بودند، جمع می‌شدند و با سوزاندن محصولات کشاورزی و حیواناتشان برای خدای سلت، قربانی می‌بردند. در طول مراسم سلت ها لباس‌های محلی و خاصی می‌پوشیدند و از سر حیوانات و پوست آن‌ها برای لباس استفاده می‌بردند. آن‌ها در این مراسم سعی می‌کردند که برای یکدیگر طالع بینی کنند. بعد از اتمام مراسم، آن‌ها آتشدان‌های خود را روشن می‌کردند تا این آتش مقدس نیز کمکی به آن‌ها در طول زمستان باشد.

43 سال بعد از میلاد، امپراتوری روم اکثریت خاک سلتیک را فتح کرد و تحت تسلط گرفت. در مدت چهارصدساله که آن‌ها بر سلتیک فرمانروایی کردند، دو جشن از جشن‌های روم با جشن باستانی سلتیکی ها که سمهین (Samhain) بود، ترکیب شد.

اولین جشن فرالیا (Feralia) بود که در روزی از اواخر اکتبر جشن گرفته می‌شد و رومیان در این روز عبور از مرگ را جشن می‌گرفتند. دومین جشن، برای بزرگداشت پومونا (Pomona) بود (پومونا الهه رومی میوه و درخت بود). سیب نماد پومونا بود و سنت (bobbing for apples) – که یک بازی است که در هالووین انجام می‌شد که در آن سیب‌ها را درون تشتی می‌ریختند سیب‌ها روی آب شناور می‌ماندند و بازیکنان باید آن را با دهان خود برمی‌داشتند – احتمالاً از ترکیب این جشن با سمهین است که امروزه در هالووین نیز انجام می‌شود.

Bobbing For Apples

A halloween scene with children bobbing for apples is printed on this Tuck postcard from early 20th century published in London, England. (Photo by Transcendental Graphics/Getty Images)

609 سال بعد از میلاد در روز 13 ماه می، پاپ بونیفیس ششم (Pope Boniface IV) پانتئون (Pantheon) در روم را به‌افتخار شهدای مسیحی به آن‌ها اختصاص داد و جشن تمام سربازان کاتولیک در کلیسای غربی برگزار شد.

پاپ گرگوری سوم (Pope Gregory III) این مراسم را گسترش داد و این مراسم علاوه بر سربازان، شامل حال قدیسان نیز گردید و تاریخ برگزاری این مراسم را از 13 می به 1 نوامبر تغییر داد.

در حدود قرن نهم مسیحیت روی سلتیک تأثیر می‌گذارد و مراسم‌های آن‌ها نیز با مراسم سلت ها ترکیب می‌شود و جایگزین مراسم قدیمی سلت می‌شود. در هزار سال بعد از میلاد، 2 نوامبر را به‌عنوان روز ارواح، به‌افتخار مردگان تعیین کردند.

امروزه معتقدند که کلیسا می‌خواست مراسمی را که سلت ها برای مردگان می‌گرفتند، جایگزین کند. روز مردگان شبیه جشن سمهین بود ولی با این تفاوت که دارای آتش‌بازی، نمایش بود و لباس‌های مخصوص باید مشمول یکی از این سه گروه می‌شد: قدیسان، فرشتگان و شیاطین.

نام روز مردگان به‌تدریج تغییر کرد و مناطق مختلف اسم خاصی برای این مراسم داشتند که در آخر این اسم به هالووین تغییر یافت.

🎃🎃 هالووین مبارک 🎃🎃

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *